Στις 14/03/2024 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α2 και Β6 του σχολείου μας παρακολούθησαν ομιλία από το εξειδικευμένο στέλεχος του κέντρου πρόληψης <<Δίοδος>> ψυχολόγο Στογιάννη Σπύρο σε αίθουσα του σχολείου. Η ομιλία σχετιζόταν για τη βία μεταξύ ανηλίκων τόσο εντός (σχολικός εκφοβισμός) όσο και εκτός σχολικού περιβάλλοντος με στόχο την ενημέρωση, τον προβληματισμό και την ευαισθητοποίησή των μαθητών/τριών για αυτό το φαινόμενο, που έχει αυξηθεί ανησυχητικά το τελευταίο διάστημα.

Τα παιδιά με την παρουσία των εκπαιδευτικών Αγγελή Χριστίνας, Αργυροπούλου Δήμητρας, Κρομμύδα Ευαγγελίας, Καννάη Αναστασίας, Κοκκινάκη Έφης και Σαρβανίδου Αιμιλίας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έθεσαν καίρια ερωτήματα στον ομιλητή. Εκείνος με τρόπο απλό και κατανοητό εξήγησε τα αίτια βίας μεταξύ ανηλίκων και τις αρνητικές συνέπειες που επιφέρει στο οικογενειακό, σχολικό και ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Στογιάννη από το κέντρο πρόληψης <<Δίοδος>>, καθώς ανταποκρίθηκε άμεσα και με μεγάλη προθυμία στο αίτημα του σχολείου μας, τις εκπαιδευτικούς συνοδούς για τη συμβολή τους στην πραγματοποίηση αυτής της εκδήλωσης και τους μαθητές/τριες μας για την άριστη συμπεριφορά που επέδειξαν.

Views: 28

6η Μαρτίου, Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού