Την Παρασκευή, 8/3/2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε εθελοντική δράση καθαρισμού της παραλίας ΚΟΒΑ. Στη συγκεκριμένη δράση συμμετείχαν οι μαθητές/τριες των Τμημάτων Α5 και Γ5 με συνοδούς εκπαιδευτικούς την κ. Τζέλιου Κωνσταντίνα και την κ. Μιχαλακάκου Γεωργία. Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, οι συμμετέχοντες/χουσες με μεγάλη προθυμία κατάφεραν μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να καθαρίσουν ένα μεγάλο τμήμα της παραλίας από τα πεταμένα σκουπίδια, να τα διαχωρίσουν σε ανακυκλώσιμα και μη, με βάση τους έντυπους οδηγούς που είχαν μαζί τους και να τα τοποθετήσουν στους αντίστοιχους κάδους. Σκοπός της συγκεκριμένης δράσης ήταν οι μαθητές/τριες να βιώσουν μια ακόμη εμπειρία εθελοντικής προσφοράς, να αντιληφθούν την αξία της ανακύκλωσης και να καλλιεργηθεί η περιβαλλοντική τους συνείδηση, μεταφέροντας έτσι το μήνυμα ότι η καθαριότητα είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ!

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες της δράσης μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριές τους που συμμετείχαν σε αυτή, θα ήθελαν να απευθύνουν ολόθερμες ευχαριστίες στην εταιρεία Dodekanisos Seaways για τη φιλοξενία που τους παρείχε στα γραφεία της για το χρονικό διάστημα που διήρκεσε η ξαφνική νεροποντή.

Views: 25

Eθελοντική δράση καθαρισμού παραλίας από τα τμήματα Α5 και Γ5