18/12/2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Τετάρτη 20/12 , στις 18:00 σας περιμένουμε, μαζί με τα παιδιά μας , στο 1ο χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας.

Σκοπός μας  είναι να   ενισχύσουμε το αίσθημα προσφοράς των παιδιών μας.  Έχουν ήδη χωριστεί σε ομάδες και έχουν κατασκευάσει χριστουγεννιάτικα γούρια και γλυκά  , που θα διατεθούν σε συμβολικές τιμές.
Επίσης στο κομμάτι της ανταλλαγής, μαθαίνουν να μοιράζονται και να προσφέρουν ό,τι δεν χρησιμοποιούν πια,  αλλά μπορεί να είναι απαραίτητο σε κάποιον άλλο.
Ο σύλλογος επιβραβεύει την προσφορά με κουπόνια λαχειοφόρου. Έχουμε φροντίσει για πολλά και αξιόλογα δώρα.
Μέρος των εσόδων θα διατεθεί για φιλανθρωπικό σκοπό και τα υπόλοιπα θα ενισχύσουν τα έξοδα των εκδρομών των παιδιών μας.
Η βοήθειά σας είναι απαραίτητη για την επιτυχία της πρώτης αυτής προσπάθειας.
Ωστόσο, εκτός από την παρουσία σας ( μετά το bazaar ακολουθεί η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας και η κλήρωση των λαχνών), χρειαζόμαστε :
Κατασκευές και γλυκά  (σε συσκευασία προς πώληση ) καθώς και
Δώρα από την επιχείρησή σας για να τα συμπεριλάβουμε στην κλήρωση μας.
Παρακαλούμε όλες οι προσφορές να δοθούν μέχρι την Τετάρτη το πρωί για τη διευκόλυνση της διοργάνωσης.
Ευχαριστούμε πολύ!!!

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου

8/12/2017

Σύλλογος Γονέων των Μαθητών 1ου Γυμνασίου Ρόδου

Με την παρούσα επιστολή και στα πλαίσια της διοργάνωσης της Χριστουγεννιάτικης γιορτής του σχολείου μας που θα πραγματοποιηθεί στiς 20/12/2017 εξουσιοδοτούμε τα παρακάτω μελή του συλλόγου για την συλλογή δώρων/ εκπτωτικών κουπονιών  για την καθιερωμένη κλήρωση.

Αντωνάτου Νόνικα

Αραπάκη Ειρήνη

Βάγγερ Δαυίδ

Γουβιά Διονύση

Κεσίσογλου Πρόδρομο

Παρασκευή Καρανάσιου

Τσέλιου Μαρία

6/11/2017

Υπενθύμιση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα 06 Νοέμβριου στις 18:30 θα πραγματοποιηθεί η Ετησία Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων των Μαθητών του 1ου Γυμνάσιου Ρόδου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.

12/10/2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΟΛΕΩΣ ΡΟΔΟΥ

Αγαπητοί/τές γονείς και κηδεμόνες,

με την ευκαιρία αυτής της επιστολής θα θέλαμε να σας ευχηθούμε καλή και εποικοδομητική σχολική χρονιά.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του συλλόγου μας μετά την εκλογή του το Φεβρουάριο του 2017 καλείται να συμβάλλει στην ομαλή λειτουργία του σχολείου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο πάντα έχοντας την απαραίτητη συνεργασία με τη διεύθυνση και τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου. Ο σύλλογός μας, με τη στήριξη της Ένωσης Γονέων του νησιού μας, καταβάλλει τις καλύτερες προσπάθειες για την επίλυση των προβλημάτων που παρουσιάζονται στο σχολείο μας και διεκδικεί από την Πολιτεία και τους αρμόδιους φορείς ό,τι είναι απαραίτητο για να στηριχτεί το Δημόσιο και Δωρεάν Σχολείο ώστε αυτό να γίνει αντάξιο των απαιτήσεων του καιρού μας.

Βασική μας μέριμνα είναι τα χρήματα των γονέων προς το Σύλλογο να αξιοποιούνται προς όφελος των παιδιών και του σχολείου μας. Οφείλουμε να τονίσουμε ότι χωρίς τη συμβολή σας η λειτουργία του Συλλόγου Γονέων δεν είναι εφικτή καθότι στηρίζεται στη συμμετοχή και στην οικονομική συνδρομή των μελών του.

Θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι είμαστε πάντα ανοιχτοί σε προτάσεις και ιδέες αλλά και πρόθυμοι να συζητήσουμε ό,τι σας προβληματίζει.

Στο πλαίσιο δράσης του Συλλόγου μας, συγκαλούμε την Ετήσια Γενική Συνέλευση των μελών του συλλόγου τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017 στις 18:30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας για ένα σύντομο οικονομικό απολογισμό καθώς και για τα θέματα που απασχολούν το σχολείο μας. Στη συνάντηση θα παρευρεθεί και η Διευθύνρια του σχολείου, κ. Βογιατζή Μαριέττα, για ένα δημιουργικό διάλογο με τους γονείς.

Ευχαριστούμε για τη συμβολή σας και ελπίζουμε πάντα στη συνεργασία όλων μας στα πλαίσια της ισότητας των ευκαιριών που πρέπει να παρέχει το σχολείο με κοινό στόχο αυτά που μας ενώνουν: την προάσπιση των δικαιωμάτων των παιδιών για μία πιο ουσιαστική και ανθρωπιστική παιδεία.

Η Πρόεδρος                                                                Ο Γραμματέας

Μαρία Τσέλιου                                                           Δαυίδ Βάγγερ

Για το διδακτικό έτος 2017-2018 το προεδρείο του συλλόγου είναι:
Τακτικά Μέλη
Πρόεδρος Τσέλιου Μαρία 697 323 40 59 maria.tseliou.k@gmail.com