Oι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ρόδου ως “Νέαροί Ρεπόρτερς για το Περιβάλλον”

Το 2020 είναι έτος αφιερωμένο στο περιβάλλον και την βιοποικιλότητα κι έτσι, από φέτος, το 1ο Γυμνάσιο Ρόδου αποτελεί μέλος του διεθνούς δικτύου ΥRE (Young Reporters for the Environment). Έχοντας ως στόχο να συμβάλλουν στην ευαισθητοποίηση των πολιτών σε θέματα σχετικά με το θαλάσσιο περιβάλλον, οι μαθητές Χατζηδάκη Ευαγγελία, Χατζημανέττα Κατερίνα, Σαρίκα Αγγελική και Σταματιάδης Γιάννης συνεργάστηκαν με τον Υδροβιολογικό Σταθμό Ρόδου,παίρνοντας έτσι μέρος στο διεθνή διαγωνισμό YRE. Oι μαθητές διαγωνίζονται στην κατηγορία Video-International Cooperation με σκοπό να παρουσιάσουν ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο τόπος τους, να το συνδέσουν με έναν από τους 17 στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης (Sustainable Development Goals)και να προτείνουν μία λύση. Συγκεκριμένα, πήραν συνέντευξη από τον επιμελητή του ενυδρείου κ. Κονδυλάτο Γεράσιμο, συζήτησαν μαζί του για τα ξενικά ψάρια που διέρχονται στη Μεσόγειο καθώς και για τις συνέπειες που επιφέρει η διέλευσή τους αυτή στο θαλάσσιο οικοσύστημα. Συνεργάστηκαν επίσης και με τους εταίρους τους από Πολωνία και Μαρτινίκα, με τους οποίους επικοινωνούν μέσω του eTwinning πρότζεκτ “Go Green”, με συντονίστρια την καθηγήτριά τους, Γεωργιάδου Μαρία. Τελικό προϊόν αυτής της συνεργασίας είναι ένα συνεργατικό βίντεο με τίτλο: “The entrance of Alien species in the Mediterranean Sea”

Views: 44

……….. Young Reporters for the Environment ……….. ………………..YRE COMPETITION 2020………………….