1ο Γυμνάσιο Ρόδου

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Αγαπητοί γονείς,

το σχολείο μας κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια για να ανταποκριθεί στη νέα και πρωτόγνωρη κατάσταση που προκλήθηκε από την υγειονομική κρίση εξαιτίας του coronavirus  και να  στηρίξει με κάθε τρόπο τους/τις μαθητές/τριες μας.

Όλο αυτό το χρονικό διάστημα οι εκπαιδευτικοί μας επέλεξαν κάθε πρόσφορο τρόπο για να στηρίξουν την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Στο εγχείρημα αυτό είχαμε μεγάλη ανταπόκριση από εσάς και πετύχαμε πολλά χάρη στη δική σας συνεργασία και εμπιστοσύνη!

Από 18 Μαΐου 2020 τα σχολεία θα επαναλειτουργήσουν για να υποδεχθούν ξανά τους/τις μαθητές/τριες. Η βοήθεια σας για την ομαλή επάνοδο των παιδιών στο σχολείο είναι καθοριστικής σημασίας.

Για το λόγο αυτό σας εφιστούμε την προσοχή στα παρακάτω σημεία:

• Πριν την επιστροφή των παιδιών στο σχολείο δείτε μαζί και συζητείστε διεξοδικά στην οικογένειά σας τα έγγραφα με οδηγίες του ΕΟΔΥ: Οδηγίες προς γονείςΟδηγίες προς εφήβους Υγιεινή χεριών (οδηγίες και αφίσα)

που περιέχονται στο φάκελο «Επαναλειτουργία σχολείου» στο σύνδεσμο : https://drive.google.com/open?id=1aWuNV9l8-CcySBYKIABKaLxVjQ1ZXHeT

• Τα τμήματα των Τάξεων θα διαιρούνται στα 2 και θα εναλλάσσονται ανά εβδομάδα.
  • Η προαγωγή ή η απόλυση των μαθητών/τριών θα γίνει με βάση την βαθμολογία τους στα δύο τετράμηνα.
  • Δίνεται η δυνατότητα μη προσμετρώμενης απουσίας για μαθητές που έχουν ειδικό λόγο να μην επιστρέψουν στα σχολεία, βάσει δήλωσης γονέα/κηδεμόνα για ύπαρξη ατόμου ευπαθούς ομάδας στο σπίτι ή κάποιου που νοσεί. Προβλέπεται, επομένως, η καταγραφή των απουσιών από τους εκπαιδευτικούς, αλλά με ένα πιο ευέλικτο πλαίσιο δικαιολόγησης τους, με απλή δήλωση/βεβαίωση γονέα/κηδεμόνα.

Οι υπόλοιποι/ες μαθητές/τριες οφείλουν να προσέρχονται στο σχολείο αποκλειστικά και μόνο στις καθορισμένες ημέρες και ώρες σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα καταρτιστεί  και το σχολείο θα ενημερώνει σχετικά τις οικογένειες με αποστολή sms σε περίπτωση αδικαιολόγητης απουσίας τους.

• Σε οποιοδήποτε χώρο του σχολείου οι μαθητές/τριες πρέπει να κρατούν αποστάσεις μεταξύ τους.
  • Όταν ένας/μια μαθητής/τρια είναι άρρωστος/η πρέπει να ενημερώσετε το σχολείο, να επικοινωνήσετε με τον οικογενειακό γιατρό και να κρατήσετε το παιδί στο σπίτι.
  • Δεν επιτρέπονται επισκέπτες στο χώρο της τάξης ή του σχολείου.
  • Το κυλικείο του σχολείου θα παραμείνει κλειστό.
  • Πιθανόν τα διαλείμματα να είναι σε διαφορετικό χρόνο ανά τάξη.

Για την ορθή λειτουργία του σχολείου και για να επιλέξουμε την πιο εφικτή στρατηγική ώστε να τηρηθούν οι οδηγίες του ΕΟΔΥ σε όλους τους χώρους (αίθουσες διδασκαλίας, αυλή, τουαλέτες, κλπ) σας παρακαλούμε να συμπληρώσετε τη φόρμα (https://forms.gle/pBCsTp9h3dYyypL58 ) για να συγκεντρώσουμε άμεσα πληροφορίες για τους/τις μαθητές/τριες που θα παραμείνουν στο σπίτι λόγω ύπαρξης ατόμου ευπαθούς ομάδας ή κάποιου που νοσεί. (Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή της φόρμας: Δευτέρα 11 Μαΐου 2020)

Οι γονείς, που θα επικαλεστούν λόγους υγείας στο οικογενειακό τους περιβάλλον οφείλουν να συμπληρώσουν, επίσης,  άμεσα τη σχετική υπεύθυνη δήλωση

(κατεβάστε τη από το σύνδεσμο:  https://drive.google.com/open?id=1p_OcCfIrPzg2q_cmmwNCzHJv9kfzXFEu ) και να τη στείλουν στο σχολείο με κάθε πρόσφορο τρόπο (email  με επισύναψη φωτογραφίας της δήλωσης ή σαρωμένου εγγράφου, επιστολή μέσα σε φάκελο).

Με τον τρόπο αυτό θα οργανώσουμε και θα διαμορφώσουμε πιο σωστά το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου που θα σας ανακοινωθεί προς το τέλος της επόμενης εβδομάδας και θα διερευνήσουμε τρόπους με τους οποίους θα μπορέσουμε να ικανοποιήσουμε τις εκπαιδευτικές ανάγκες όλων των μαθητών/τριών μας.

Με ψύχραιμη αλλά και υπεύθυνη στάση η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου θα καταβάλλουν κάθε προσπάθεια για την απρόσκοπτη συνέχιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και την προστασία και την αποφυγή οποιοδήποτε κινδύνου για τα παιδιά μας. Ωστόσο, ικανή και αναγκαία συνθήκη για την προστασία και διασφάλιση της υγείας σε όλη τη σχολική κοινότητα είναι ότι οι μαθητές/τριες θα τηρούν αυστηρά όλες τις οδηγίες υγιεινής και θα σέβονται τις υποδείξεις των εκπαιδευτικών.

Παραμένουμε στις διάθεσή σας για κάθε επιπλέον πληροφορία.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία σας!

Βογιατζή Μαριέττα

Views: 45