Από τις 18 Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως τις 2 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59 θα μπορούν όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020-2021, να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση».

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία. (Εγκύκλιος υπουργείου)

Πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία χρειάζεστε:

1. τους κωδικούς taxis (εφορία)
  2. τον αριθμό μητρώου του/της μαθητή/τριας

Όσοι κηδεμόνες επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους σε Γενικό Λύκειο, δεν έχουν τη δυνατότητα επιλογής συγκεκριμένου Γενικού Λυκείου.Η κατανομή των μαθητών/τριών γίνεται αυτόματα από το σύστημα και με μεταγενέστερο μήνυμα ειδοποιείστε για το Γενικό Λύκειο που θα φοιτήσει το παιδί σας. Φέτος καλείστε να επιλέξετε μόνο ποια Β΄ξένη γλώσσα θα παρακολουθήσει ο/η μαθητής/τρια στην Α΄Λυκείου.

Όσοι κηδεμόνες επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους σε ΕΠΑΛ μπορείτε να επιλέξετε έως και 3 ΕΠΑΛ, λαμβάνοντας υπόψη και τους διαθέσιμους τομείς που διαθέτει κάθε ΕΠΑΛ στις επόμενες τάξεις.

Τα απολυτήρια των μαθητών/τριών θα αποσταλούν από το σχολείο υπηρεσιακώς. Για την επίδοση των αποδεικτικών απολύσεως θα ενημερωθείτε με επόμενο μήνυμα από το σχολείο.

Views: 39

Ηλεκτρονικές εγγραφές στην Α΄Τάξη ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ.