Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε δειγματική διδασκαλία στο σχολείο μας.

Η διδασκαλία έγινε στην ενότητα της Β΄ Γυμνασίου, εμβαδά επιπέδων σχημάτων – απόδειξη του τύπου υπολογισμού του εμβαδού τραπεζίου με διαφοροποιημένη διδασκαλία. Οι μαθητές/τριες επέλεξαν αν θα εργαστούν σε ομάδες ή ατομικά. Με κριτήριο την ετοιμότητα των μαθητών δημιουργήθηκαν τα φύλλα εργασίας .

Οι μαθητές/τριες απέδειξαν τον τύπο υπολογισμού του εμβαδού τραπεζίου με διαισθητική (άτυπη) και παραγωγική απόδειξη .Για την απόδειξη του τύπου χρησιμοποίησαν ποικίλα μέσα (χειραπικά, υπολογιστικά, διαδραστικά). Μετά την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων, παρουσίασαν τις αποδείξεις τους, στην ολομέλεια της τάξης και συμπλήρωσαν ένα φύλλο αξιολόγησης ως προς τις διαδικασίες της διδασκαλίας.

Η προετοιμασία και η υλοποίηση της παραπάνω δράσης έγινε από την εκπαιδευτικό ΠΕ03 Θεοφίλου Μαριέττα, στο πλαίσιο εκπόνησης δειγματικής διδασκαλίας. Συμμετείχαν οι μαθητές/τριες του τμήματος Β2 και παρακολούθησαν οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί ΠΕ03 Τζέλιου Κωνσταντίνα και Αφαντενού Αντωνία.

Views: 29

Δειγματική διδασκαλία στα μαθηματικά B΄Γυμνασίου