Οι μαθητές /τριες του σχολείου μας , με την καθοδήγηση της κας Κοκκινάκη, έφτιαξαν ζωγραφιές με κύριο θέμα το έλατο.

Το στολισμένο έλατο σηματοδοτεί την έναρξη της εορταστικής περιόδου των Χριστουγέννων και στην Ελλάδα, έφτασε σαν έθιμο από τον Όθωνα , το 1834.Πριν από αυτό στην Ελλάδα στολίζαμε καράβια ως σύμβολο του ναυτικού και της θάλασσας, που από την αρχαιότητα ως
και σήμερα παίζει σημαντικό ρόλο στη χώρα μας.

Το έλατο είναι το παραδοσιακό δέντρο που στολίζουμε καθώς έχει την ιδιότητα να μην μαραίνονται τα φύλλα του και να μην πέφτουν ποτέ και να παραμένει καταπράσινο στο βαθύ χειμώνα, κάτι που συμβολίζει την αιώνια ζωή του Χριστού και έχει σχήμα τριγωνικό το οποίο συμβολίζει την Αγία Τριάδα.

Στην κορυφή του βάζουμε το αστέρι που συμβολίζει το φωτεινό άστρο της ανατολής που προσδίδει τη γέννησή Του, το οποίο οδήγησε τους τρεις μάγους στη φάτνη.

Οι χριστουγεννιάτικες μπάλες που παραδοσιακά είναι κόκκινες, συμβολίζουν τη θυσία του Σωτήρα για όλους εμάς και οι γιρλάντες συμβολίζουν το χαρμόσυνο γεγονός της γέννησης του Χριστού.

Τα ζαχαρωτά σε σχήμα μαγκούρας συμβολίζουν τη μαγκούρα του βοσκού που χρησίμευε για να φέρει τα πρόβατα ο βοσκός στο σωστό δρόμο, όπως και ο Χριστός που ήθελε να φέρει τον κόσμο στον σωστό δρόμο.

Μπορείτε να απολαύσετε τις δημιουργίες των παιδιών ΕΔΩ.

Views: 31

Xριστουγεννιάτικες Δημιουργίες των μαθητών/τριων του σχολείου μας