Μαθητές του σχολείου μας με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Γαλλικής φιλολογίας κ. Γεωργιάδου ολοκλήρωσαν ένα ακόμα έργο eTwinning το οποίο επιβραβεύτηκε με την Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας( European Quality Label),επισφραγίζοντας  την ποιότητα της επικοινωνίας και της συνεργασίας μεταξύ των μελών του.Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν,μέσα από τον ασφαλή χώρο του twinspace,μαθητές από άλλες χώρες,να επικοινωνήσουν και να συνεργαστούν από απόσταση μέσα από διάφορα  διαδικτυακά εργαλεία. Με τα VR google cardboard glasses και με την εφαρμογή polygoogle περιηγήθηκαν στις χώρες των συνεργατών τους, συμμετείχαν σε κουίζ,δημιούργησαν τις δικές τους  ψηφιακές περιηγήσεις.Έχοντας ως εφόδιο την εμπειρία αυτή, με πολύ χαρά θα εμπλακούμε σε μια νέα περιπέτεια eTwinning με τίτλο:”Go green”,προσεγγίζοντας το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής, μέσα από την τέχνη (ταινία μικρού μήκους) και τη ρομποτική (κατασκευή με την ηλεκτρονική πλακέτα micro bit).

Views: 22

Ένα ακόμα έργο eTwinning