Το eTwinning πρόγραμμα με τίτλο ” short movies, great stories” εστιάζει στην εκμάθηση των ξένων γλωσσών (αγγλικά,γαλλικά) μέσα από

ευχάριστες και καινοτόμες δραστηριότητες καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς. Μερικές από αυτές:

1.Tα μικρά βιβλία, εφαρμογή της τεχνικής Freinet: Tα παιδιά συντάσσουν την ιστορία τους στα αγγλικά ανά ομάδες, γίνεται διόρθωση στο μάθημα των αγγλικών (κ Κρυσταλλία Κατσαρού) και στη συνέχεια τα βιβλία στέλνονται στην Ιταλία για να εικονογραφηθούν από τους Ιταλούς μαθητές.

2.Mystery zoom: μέσω τηλεδιάσκεψης και με ερωτήσεις που έχουν ήδη ετοιμάσει από πριν, οι μαθητές της κάθε χώρας προσπαθούν να καταλάβουν τη χώρα προέλευσης των μαθητών με τους οποίους συνομιλούν.Εννοείται πως κρύβουμε οτιδήποτε προδίδει τη χώρα προέλευσης πχ όνομα τμήματος,χάρτες στους τοίχους , ημερομηνία στον πίνακα κλπ

3.Readers Theatre: οι μαθητές διαβάζουν σκηνή από ταινία που έχουν επιλέξει (reading activity)

Εrasmus+ KA122:” Σχολείο μου, γη μου.Ενεργοί πολίτες στην ψηφιακή εποχή”

Λογότυπο του έργου από τον μαθητή του Β2 Μάγο Μικέ.

Πρωταρχικό μας μέλημα στην οργάνωση του σχεδιασμού προγράμματος ανάπτυξης του σχολείου μας ήταν ο εντοπισμός των βασικότερων αναγκών του.Με την έλευση της πανδημίας, η χρήση των νέων τεχνολογιών δεν ήταν πια θέμα επιλογής,αλλά υποχρέωση όλων μας. Kατά τη δύσκολη αυτή περίοδο εντοπίσαμε την έντονη ανάγκη ενδυνάμωσης σε ζητήματα ψηφιακής επάρκειας και κατάρτισης.Αυτός είναι και ο λόγος που στραφήκαμε στην αναζήτηση φορέων επιμόρφωσης στο εξωτερικό, καθώς το πρόγραμμα Erasmus+ μας δίνει αυτή την δυνατότητα, από την οποία θα επωφεληθούμε για πρώτη φορά.

Ο 3 πυλώνες

Η αναζήτησή μας έγινε με βάση τους 3 πυλώνες στους οποίους εντοπίσαμε αρκετές αδυναμίες τόσο σε επίπεδο εκπαιδευτικών, όσο και σε επίπεδο μαθητών και οι οποίοι εντοπίζονται και στον τίτλο του έργου μας :” Σχολείο μου, γη μου.Ενεργοί πολίτες στην ψηφιακή εποχή”. Οι πυλώνες αυτοί είναι οι ακόλουθοι:

1.- βιωσιμότητα: ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά ζητήματα (σχολείο μου, γη μου)

2.- πολιτειότητα :ευαισθητοποιημένοι ως πολίτες του κόσμου (ενεργοί πολίτες)

3.- ψηφιακή ενδυνάμωση : ψηφιακός γραμματισμός (στην ψηφιακή εποχή)

Views: 16

eTwinning & Erasmus+ 2023 : δύο νέα προγράμματα για τη σχολική χρονιά 2022-2023