Με κλειστό το σχολείο, η ομάδα του σχολείου μας που θα λάβει μέρος στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών, κατάφερε να ολοκληρώσει την παρουσίαση του  έργου της. Με περιβαλλοντική ευαισθησία και με την κατάλληλη καθοδήγηση, της κ. Αγγελικής Νικολάου, προσέγγισαν την αστική κηπουρική και έλυσαν το πρόβλημα του σωστού ποτίσματος στον κατάλληλο χρόνο, καλλιεργειών σε αστικό περιβάλλον. Σε γλάστρες ή ζαρντινιέρες που μπορεί να έχουμε στο μπαλκόνι μας για να εξασφαλίσουμε υγιεινή διατροφή με μικρό οικολογικό αποτύπωμα. Η Smart Ecopot είναι εκτυπωμένο σύστημα γλαστρών σε 3d εκτυπωτή, και διαθέτει δεξαμενή νερού που παίρνει εντολή να ποτίσει με αντλία, όταν ο αισθητήρας υγρασίας χώματος πάρει συγκεκριμένη τιμή. Ενδεικτικό Led  ειδοποιεί, όταν κατέβει η στάθμη του νερού στη δεξαμενή που είναι ενσωματωμένη στο κάτω μέρος. Η τροφοδότηση της μπαταρίας γίνεται με φωτοβολταϊκό πάνελ. Επιπλέον ο κάτοχος της γλάστρας/ζαρντινιέρας, μπορεί να παίρνει ασύρματα τα δεδομένα των αισθητήρων, σε πραγματικό χρόνο σε site. Καθοριστική για την ολοκλήρωση του έργου, ήταν η συμβολή των εθελοντών μας, της οικογένειας του κ. Δημήτρη Γρίβα και του κ. Νίκου Ταψή, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.

Views: 13

2ος Πανελλήνιο Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών