Στις 15/2/2024, οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου παρακολούθησαν ομιλία από την κ. Καραϊσαρλή στα πλαίσια του επαγγελματικού προσανατολισμού στον χώρο εκδηλώσεων του σχολείου.

Η κ. Καραϊσαρλή παρουσίασε στα παιδιά τις διαφορετικές επιλογές που έχουν μετά το γυμνάσιο, εξηγώντας τους αναλυτικά τις δυνατότητες που τους προσφέρονται. Ο ι μαθητές/τριες πληροφορήθηκαν για τα επιστημονικά πεδία και τις σχολές που περιέχουν για να μπορέσουν ευκολότερα να διαλέξουν τον σωστό τύπο Λυκείου και να αποφασίσουν τη σωστή κατεύθυνση, σε περίπτωση που θέλουν να δώσουν Πανελλήνιες εξετάσεις.

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στα κριτήρια της σωστής επιλογής επαγγέλματος με βάση τις δεξιότητες , τις κλίσεις και τις προτιμήσεις τους. Μετά ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές , οι οποίοι διατύπωσαν ερωτήματα και προβληματισμούς που είχαν.

Η κ. Καραϊσαρλή τους έλυσε οποιαδήποτε απορία είχαν και οι μαθητές βρήκαν την ομιλία αυτή πολύ χρήσιμη και εποικοδομητική.

Views: 16

Ομιλία από την κα. Καραϊσαρλή στη Γ΄Γυμνασίου