Στις 26-1 και 1-2-2024 πραγματοποιήθηκαν σε τμήματα της Β’ κ Γ ‘ τάξης του σχολείου μας τρίωρες εκπαιδευτικές παρεμβάσεις από το Συμβουλευτικό Κέντρο Υποστήριξης Γυναικών του Δήμου Ρόδου, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητριών και των μαθητών μας σε θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης της έμφυλης και ενδοοικογενειακής βίας.
Τα κορίτσια και τα αγόρια μας καθώς και οι εκπαιδευτικοί, γυναίκες και άντρες ,του σχολείου μας που συμμετείχαν στη δράση, ενημερώθηκαν και συζήτησαν για τις μορφές, τους ” μύθους” και τις ” αλήθειες”, τον κύκλο της βίας, το νομικό πλαίσιο και τους φορείς υποστήριξης για την αντιμετώπισή της.
Ευχαριστούμε τα στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών : Χαρά Σαρή (νομικό), Θεανώ Χρυσού (κοινωνική λειτουργό) , Εύη Μηνατσή ( κοινωνιολόγο- εγκληματολόγο) και Δέσποινα Φακιδαράκη (ψυχολόγο) που για μια ακόμη χρονιά ανταποκρίθηκαν με μεγάλη προθυμία στο αίτημα του σχολείου μας!

Views: 28

Δράση σε θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης της έμφυλης και ενδοοικογενειακής βίας